Znáte svoje tělo?

Každý člověk by se měl vzdělávat a to bez ohledu na to, kolik mu je let. Je pravda, že spoustu věcí jsme se naučili ve školách a víme spoustu důležitých věcí o vesmíru, oceánu apod. Otázkou ale zůstává, kolik toho víme o věcech, které nám jsou nejbližší. Ano, máme na mysli naše vlastní lidské tělo.
anatomie těl.jpg


Lidské tělo lze považovat za neuvěřitelný přírodní výtvor. Dokáže provádět spoustu pohybů a úkonů. Pohyb našeho těla je založen na složitém systému svalů, které jsou připojeny k pohyblivé kostře.


Lidská kostra je tvořena 206 kostmi. Největší kosti jsou stehenní a jsou ještě navíc spojeny prostřednictvím pánve s páteří. Nejmenší jsou kosti třmínku, které slouží k přenosu zvuku mezi ušním bubínkem a vnitřním uchem.


Díky žebrům, které tvoří ochranný koš, jsou ochráněny naše vnitřní orgány.


Kostru je možné rozdělit na lidskou osovou kostru (mohli bychom zde zařadit páteř nebo kostru hrudníku), lidskou kostru končetin (kostra horní končetiny, kostra dolní končetiny).


Velmi zajímavá je také samotná lebka člověka. Ta je tvořena 22 kostmi a osm z těchto kostí tvoří mozkovnu. Jediná dolní čelist je schopna pohybu, což nám umožňuje jíst, pít a mluvit.
žena s bolestí hlavy.jpg


Velmi důležité jsou také klouby. Díky nim je totiž kostra ohebná a části našeho těla se mohou pohybovat.


Možná vás překvapí, že v lidském těle je přes 600 svalů, které lze ovládat vlastní vůlí. Tyto svaly umožňují pohyb rukou, nohou apod. Existují ale také svaly, které jsou vůlí neovladatelné. Jedná se například o sval srdeční nebo hladké svalstvo.


Svaly jsou tvořeny miliony svalových buněk a každý svazek vláken je obalen tkání pojivou.


Mají navíc schopnost kontrakce (tj. zkracování, stahovaní) a relaxace (uvolnění) a to v množství různých kombinací. Vůli ovladatelné se zkracují, když dostanou signály pomocí nervů z mozku.


Lidské tělo je opravdu velmi zajímavý jev, který by měl každý z nás alespoň malinko znát.


1.0
01