Dětská obezita – strašák mnoha rodičů!

Může za to několik skutečností. Samozřejmě je jich více, ale nejvíc se na tomto problému podílejí právě rodiče těchto dětí. Proč? Protože rodiče by své děti měli vést určitým směrem, protože rodiče mají právo do života dítěte určitým způsobem zasahovat, rodiče jsou pro dítě také určitým vzorem, takže ať chceme nebo ne, budou se nám v mnoha věcech podobat. Je-li rodič kuřák, existuje velká pravděpodobnost, že dítě bude také kouřit. A tahle pravděpodobnost je mnohem větší než u dětí nekuřáků. Tak samo je to se vším.
úskalí dětské obezity
Ano, můžeme říct, že obezita vládne světu, protože…
·         děti chodí málo ven
·         dětí málo sportují
·         děti sedí věčně u počítače
·         děti se stravují v McDonaldech
·         děti nevědí, co to je ovoce a zelenina
·         atd., atd…

Takto je to ale velice špatně podané. Místo prvního slova děti by mělo být napsané: RODIČE DOVOL9 DĚTEM nebo RODIČE NEVEDOU DĚTI k tomu a k tomu. Je to tak! Jsou to právě rodiče, kteří by měli brát děti ven. Pokud s nimi budete chodit od malinka na procházky, budete trávit mnoho času venku, jistě se to v dítěti ukotví. Možná v pubertě nastane období, že nám začnou na nějaké procházky kašlat, protože je to přece tak trapné, ale puberta pomine a ony se k tomu jistě vrátí. To samé se týká sportu. Pokud sedíte pořád doma jako pecky vy, nemůžete se divit tomu, že si vaše dítě třeba nevytvoří ke sportu žádný vztah. Naučte ho jezdit na kole či na bruslích, choďte na túry, házejte s míčem, kopejte do balonu, vozte ho na nějaký kroužek. Vytvořte v dítěti pozitivní vztah ke sportu.
Dítě sedí věčně u počítače? Ano, ale proč? Protože vy jste mu to dovolili! Omezte dobu strávenou hraním her. Tohle patří mezi vaše pravomoci. Například na tabletu dnes můžete využívat aplikaci rodičovské kontroly, díky které nejenže uvidíte, které stránky vaše dítě navštěvuje, ale také mu tam můžete nastavit čas, který smí na tabletu strávit – perfektní věc.
chutně vypadající cheesburgery
Co se týče samotného stravování, ano, pokud s dítětem pravidelně navštěvujete občerstvení typu McDonald, KFC, apod., nemůžete se divit, že potom bude samo tyto podobné bufety vyhledávat. Je to přece naprosto samozřejmé. A pokud vy nejíte ovoce a zeleninu, ani ji dítěti nenabízíte, nemůžete se potom divit, že tyto potraviny z jídelníčku naprosto vypustí. Dělejte zdravější snídaně a večeře, ke snídani přidejte ovoce, k večeři zeleninu.