Asic miner si snadno poradí s těžbou


Bitcoin zažil na trhu neskutečně velké boom. Jeho cena během posledních let tak neskutečně vzrostla, že z některých udělala skutečné milionáře. A ti, kteří se bitcoinu zbavili, protože neviděli jeho budoucnost, se nestačili divit. Ještě ale není pozdě vše vzdávat, vždyť těžba má budoucnost více, jak 100 let.  Také proto se o jeho těžbu zajímá čí dál více lidí. Pokud si pod těžbou představíte horníky, doly a další možnosti spojované s dolováním surovin, tak nejste moc daleko od pravdy. Jen zde vše funguje virtuálně. A pokud chcete být v těžbě úspěšní, má to také svá pravidla a odhodlání se nevzdávat. Fyzickou sílu nahradí moderní zařízení, které se vyplatí pořídit.

bitcoiny

Na počátku vždy budou stát těžaři

Bitcoiny se těží speciálním hardware v dolech neboli poolech. Těžba sama o sobě je složitý výpočetní úkol, který při správném a včasném odevzdání vytěženého bloku přidělí odměnu. Samozřejmě, že vyplacená odměna je závislá na tom, jak je výkonný miner, kolik bitcoinů bylo v bloku a ještě pokud pracujete se skupině, tak bude záležet na počtu horníků. Odměna za vytěžení bloku je dvousložková. Těžař dostane svůj podíl bitcoinů a zároveň i transakční poplatky z transakcí, které do bloku zařadil, tím totiž potvrdil, že jsou provedené. Veškerá komunikace a činnost funguje v jedné obrovské P2P (peer-to-peer) síti, ke které jsou připojeni jak uživatelé, tak těžaři. Nic méně těžař nezná identitu uživatele. Vše probíhá naprosto anonymně.

technologie

Pořídit si specializované zařízení je počáteční úspěch

V začátcích těžby stačily výkonné grafické karty, které nahradily klasické počítače a jejich procesory. Byly totiž podstatně rychlejší. V dnešní době se dostává do popředí o hodně dražší zařízení pro těžbu bitcoinů a to je asic miner, který je nesmírně rychlý a výkonný. Poslouchá nové transakce a shromažďuje je u sebe. Pomocí hádání nalezne správný hash a pak jsou všechny transakce vloženy do nově vzniklého bloku. Zřetězené bloky se nazývají blockchain. Jedná se o dobrý systém, který chrání neutralitu sítě a zajišťuje to, že každý může nakládat pouze se svým majetkem, se svými bitcoiny, které nelze tímto zfalšovat.